Вторник, 19.09.2017, 19:12Приветствую Вас Гость

Музей-заповiдник"Садиба Попова"

Каталог статей

Главная » Статьи » Мои статьи

Гуцульське село на Хортиці
Гуцульське село на Хортиці

Будівництво на острові Хортиця нагадує БАМ.

 Всі радіють, начальники багато говорять, гроші витрачаються, а день відкриття все переноситься... Справа, в принципі, гарна. Зробити історико-етнографічний комплекс "Запорізька Січ". Відновити Січову церкву, оборонні споруди, різноманітні будівлі...

Першу чергу комплексу «Запорозька Сiч» обiцяють здати в груднi. Церкву Покрови вiдкриють ще пiзнiше. (Фото автора.)

З часом, комплекс повинен перетворитися у потужний культурологічний центр. Як виявилося, довкола будівництва на Хортиці розгорнулася справжня війна істориків і бюрократів. Дослідники козацтва категорично проти дивного проекту, згідно якого в духовному центрі Запорізького козацтва зводять щось, дуже схоже на гуцульське село! Бойківського, до речі, типу.

Лиман Ігор Ігоревич, д.і.н., професор Бердянського державного педагогічного університету:

"Ще на зорі відтворення Української державності львівськими архітекторами, був розроблений проект, який, попри своє патріотичне спрямування, не зміг врахувати специфіки Запорозького краю, запропонувавши зведення церкви західноукраїнського, бойківського типу. При обговоренні, проект було підданий серйозній критиці провідними науковцями, зокрема Оленою Апанович, Михайлом Брайчевським, що, врешті-решт, мало наслідком відмову від його реалізації.

 

Втім, по схваленню у 2002 році, Концепції комплексу, адміністрація Заповідника острова Хортиця, замовила розробку архітектурного проекту державному проектному інституту “Запоріжцивільпроект”. Не зрозуміло на якій підставі і з чиєї подачі, але „в основу” робочої документації і проектних креслень було покладено попередній, львівський, проект майже без будь яких змін. Як наслідок, в ньому фігурує трибанна церква західноукраїнського типу. Зрозуміло, що достатню апробацію і наукову експертизу цей проект не проходив. Адміністрація Заповідника, в знайомому усім стилі бюрократичного тоталітарного адміністрування, вважала свою кваліфікацію достатньою для самостійного здійснення такої експертизи. Зрозуміло, що такий стиль не допускає фахової наукової експертизи."

Ось і звели на Хортиці приблизну копію Троїцької церкви села Пустовойтівка на Сумщині - батьківщині П.Калнишевського. "Тридольної трибанної церкви бойківського типу з шестигранним бабинцем та вівтарем і восьмигранною середньою частиною"!

Як доводять науковці, всі Січові церкви були п*ятиглавими.

У той же час, в Краснодарі існувала найточніша копія Січових церков - Воскресінська церква, яку колишні запорожці заклали в Катеринодарі у 1799 році! Що, важко було взяти за основу її? Адже вона споруджена за всіма козацькими канонами!

Вчені підняли крик. Вимагали переробки проекту. Писали скрізь. В якийсь момент їх начеб-то почули. Будівництво призупинили. Потім, чиновники, зрозумівши, що переробка проекту займе чимало часу, махнули рукою, і роботи знову закіпіли. Обіцяли запустити у грудні 2006. Перенесли на невизначене майбутнє... І про гроші. Вже витратили не то 14, не то 16 мільйонів... З різних джерел...

Були ми там.

Львів міг би пишатися таким туристичним об*єктом. І гуцули, і бойки, і лемки... А Запоріжжя... Козаки...

Уявляєте, яким голосом екскурсоводи будуть розповідати російським туристам: "А єто єтнографіческий комплекс Запорожская Сечь, сооруженній в стіле гуцульской деревні..."

В принципі, піпл схаває. А на душі якось сумно. Може ще давайте у помаранчевий колір церкви пофарбуємо?

Віктор Тригуб, редактор міжнародного козацького журналу "Нова Січ" і часопису "Музеї України" 

 

Категория: Мои статьи | Добавил: zamok-popova (05.01.2008)
Просмотров: 735 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 0.0/0 |
Всего комментариев: 0
Имя *:
Email *:
Код *:
Категории каталога
Мои статьи [134]
Форма входа
Поиск
Друзья сайта
  • Официальный блог
  • Сообщество uCoz
  • завантаження...
Статистика
Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0
Наш опрос
Чи варто відбудовувати замки в Україні?
Всего ответов: 263